OB JUBILEJU DELAVCEM DODATNA „JUBILEJNA“ PLAČA
Na današnji novinarski konferenci Branko Kurbus iz Arconta in Boris Sovič in Arconta IP sta predstavila, zgodovino, poslovanje in praznovanje 60 letnice delovanja enega največjih pomurskih ...
Radgonski Arcont praznuje 60. rojstni dan; Letos pričakuje občutno višje prihodke in dobiček; Največji izvoznik bivalnih enot v Evropi je na novo zaposlili 134 ljudi; Minimalna plača 770 evrov
Gornja Radgona - Na današnji novinarski konferenci Branko Kurbus iz Arconta in Boris Sovič in Arconta IP sta predstavila, zgodovino, poslovanje in praznovanje 60 letnice delovanja enega največjih pomurskih podjetij iz Gornje Radgone s 702 zaposlenimi. V letošnjem letu praznujejo v Arcontu kar nekaj pomembnih jubilejev; 60 let mineva od začetka delovanja predhodnika družbe Avtoremonta, 20 let od začetka delovanja Arconta kot samostojnega podjetja, ki je nastalo na pogorišču nekdanje Avtoradgone, in deset let od začetka delovanja družbe Arcont IP, ki spada med tri največje izdelovalce oken in vrat iz umetne mase v Sloveniji. Čeprav so od marca letos spet polno zasedeni in kljub krizi v preteklih mesecih niso imeli likvidnostnih težav, bodo praznovali predvsem interno. Za delavce je najpomembneje, da bodo vsi zaposleni (skupno jih je ta čas 702, v osemdesetih letih pa jih je bilo vseh zaposlenih čez 1400) prejeli jubilejno plačo, ki bo odvisna od časa, kako dolgo so že zaposleni v podjetju. Tako bodo tisti, ki so v družbi več kot 10 let prejeli celo plačo, zaposleni med 5 in 10 let prejmejo 75 % plače, tisti med enim in petimi leti pa 50 % plače. Tisti, ki so zaposleni najdlje, bodo povabljeni tudi na posebno zakusko, omogočili pa jim bodo tudi ogled komedije. Naslednji dan, v soboto pa se bodo vsi zbrali na ŠRC Trate v Gornji Radgoni na športnem srečanju, kjer bodo potekala različna tekmovanja, namen vsega pa je druženje. Izdali so tudi jubilejno glasilo z naslovom „Arcontova šestdesetica“.
Kontejnerje so v Gornji Radgoni začeli izdelovati 1975 leta, le da so takrat porabili za izdelavo enega 700 ur, danes pa le 45 ur. Danes dnevno izdelajo 50 kontejnerjev in so največji izdelovalec in izvoznik kontejnerjev v Evropi. Arcont je v prvi polovici leta zaslužil 20 milijonov evrov, okoli 23 milijonov pa jih bo v drugi polovici, tako bo jih skupno imel za petino več kot lani. Hčerinski Arcont IP pa pričakuje letos 11 milijonov evrov prihodkov. Direktor Arconta d.d., Branko Kurbus ob 60-letnici tako poudarja, da jim gre dobro, in sicer tako družbi, v kateri izdelujejo bivalne zabojnike, povedala, kot v hčerinski družbi Arcont IP, kjer izdelujejo stavbno pohištvo. Ob družbi sta uspešno prebrodili krizo in nista imeli nikoli likvidnostnih težav. Lanski prihodek Arconta je sicer znašal „le“ 36 milijonov evrov, kar je sicer za 30 odstotkov manj kot leta 2008, ostalo pa jim je 230.000 evrov dobička. Od marca letos se naročila povečujejo, tako da imajo zasedene zmogljivosti do konca leta. Kot rečeno, dnevno izdelajo 50 zabojnikov, na nemško govorečih trgih pa je prodaja spet taka kot nekoč. V hčerinski družbi Arcont IP krize skoraj niso čutili in ostajajo eno vodilnih podjetij za izdelavo stavbnega pohištva, pri čemer je po besedah direktorja Borisa Soviča pomembno, da so usmerjeni k zasebnikom, da se do njih odgovorno obnašajo in da so zrasli iz industrijskega načina razmišljanja. Letos pričakujejo novo rast, lani so zaslužili 10,5 milijona evrov, kar je za 17 odstotkov manj kot leta 2008, ostalo pa jim je 670.000 evrov.
V Arcontu, njegov lastnik je avstrijska družba Containex z Dunaja, je zaposlenih 570 delavcev, v Arcontu IP pa 132. Kar 134 so jih zaposlili na novo, dobili pa so 700 prošenj. V času krize so sicer odpuščali, okrog 100 delavcev iz tujine. Kurbus je poudaril, da imajo najraje delavce nekdanje Mure, ker so zelo dobri in delovni proces obvladajo v nekaj dneh. Sploh pa so zadovoljni, da je med kandidati za zaposlitev v Arcontu vedno več ustreznih kadrov, varilcev, mizarjev, kovinarjev ipd. Kurbus je tudi vesel, da lahko zaposlenim izplačujejo plačo nad kolektivno pogodbo, v družbi pa nihče nima minimalnega dohodka, temveč je najnižja plača je sicer 770 evrov bruto, oz. 600 evrov neto.