MOTORNI PADALCI NAD PREKMURSKIMI RAVNICAMI
Minulo soboto so se na letališču „Marič“ v Noršincih pri Moravskih Toplicah zbrali številni domači in tuji padalci, ter ljubitelji motornega padalstva od blizu in daleč. Njihovo peto srečanje je hkrati bilo ...
Letošnje 5. „Srečanje motornih padalcev“, na letališču „Marič“ v bližini Moravskih Toplic, je bilo namenjeno tudi proslavi 15. letnice DPM Štrk Murska Sobota
Minulo soboto so se na letališču „Marič“ v Noršincih pri Moravskih Toplicah zbrali številni domači in tuji padalci, ter ljubitelji motornega padalstva od blizu in daleč. Njihovo peto srečanje je hkrati bilo tudi priložnost za obeležitev 15. letnice uspešnega delovanja Društva motornih padalcev (DMP) Štrk iz Murske Sobote, ki se ponaša z mnogimi svetovnimi rekordi v tej športni panogi. Srečanja se je med drugimi udeležil tudi eden najboljših akrobatskih jadralcev iz Češke, Tomas Lednik. Žal je motornim padalcem nekoliko ponagajal premočen veter, a kljub temu je bilo opravljenih nekaj vzletov že v dopoldanskem času, ko je nad pomurskimi ravnicami žgalo do skoraj 40 stopinj, a vetra le ni bilo.
„Pri nas je na prvem mestu vedno varnost udeležencev. In zato smo v popoldanskem času odpovedali nekatere predvidene polete z motornimi padali“, nam je povedal petkratni svetovni rekorder v motornem padalstvu Vojko Prah, kateremu so, enako kot še štirim njegovim sotekmovalcem iz DMP Štrk, na prireditvi podelili posebna priznanja in nagrade. Sicer pa, za mnoge obiskovalce, je posebno doživetje bilo, da so lahko tudi oni poleteli nad pomurskimi ravnicami, in sicer s helikopterjem. Za prijetno razpoloženje ob znamenitem bograču in jedem z žara, ter hladni pijači, sta v naravnem okolju vzletišča Marič, poskrbela Tamburaška skupina Beltinci in ansambel Jolly iz Maribora. Ob tem je zanimivo razstavo v naravi pripravil akademski slikar Rajko Ferk iz Maribora, zraven pa je zgodovinar in pisatelj Roman Leljak ponujal svoje knjige, ki večinoma „obdelujejo“ polpreteklo zgodovino.
Doživeti svoje sanje je lahko nekaj najlepšega. Vsak človek si v rani ali pozni življenjski dobi želi poleteti kot ptica. Sanje so nekateri začeli doživljati ali celo uresničevati v skupini mladih pred 15 leti, ko je v Murski Soboti, leta 1996 nastalo društvo namenjeno druženju in gojenju motornega padalstva in tudi drugih akrobacij iz zraka. „Tako je. Leta 1996 smo registrirali društvo in pričeli z delom, ki je prineslo uspehe in zadovoljstva s postavitvijo več kot 10 svetovnih rekordov. Z veliko hribov smo poleteli, vendar smo se vedno vračali v našo ravnico - Prekmurje. Želja po letenju je bila tako močna, da smo izdelali vitel in se dvignili v višave. Premalo znanja in tehnična oprema je bila dodana vrednost v letalskem športu, ki je še vedno bil zelo mlad. Da, ideja je hitro dozorela, da nam lahko pomaga letet visoko ali nizko le motorno padalo. Navdušenje je bilo tako veliko, da smo pričeli razmišljat o tekmovanjih in rekordih. Uradno imamo opravljenih v društvu 15 svetovnih rekordov. Da se letos vse ujema s številom pet, smo se odločili, da veliko delovnih zmag tudi proslavimo“, nam je povedal Vojko Prah, ki je iz rok sedanjega predsednika DMP Štrk, Jožefa Zadravca, prejel nagrado za kar pet svetovnih rekordov v različnih disciplinah.
Ker večina članov DMP Štrk izhaja iz začetkov modelarstva so na proslavo povabili tudi modelarje, ki so prikazali svoje sposobnosti in znanja z največjimi in najhitrejšimi ter najglasnejšimi modeli. „Da smo nekateri pričeli, letalske temelje graditi pred 35 leti, ko se je pri nas pričela era prosto letečih zmajev, ki so nato dobili motorje in še danes kraljujejo na nebu in eden od teh pionirjev je tudi lastnik vzletišča imenovanega Marič, kjer se je prireditev odvijala. Kako je jadralno padalski šport napredoval, pa nam je pokazal trenutno eden najboljših akrobatskih jadralcev Tomas Ledinek iz Češke, ki v svojem podjetju Sky tudi vso opremo izdeluje. Znanje v letalskih spretnostih in razvoju, je pa vsekakor tehnično najtežji projekt bil izdelava helikopterja za vožnjo oseb in to nam jo je demonstriral pilot Boštjan Gačnik“, je dodal Prah.
Dodajmo tudi, da so med ustanovitelji društva, poleg Vojka Praha, še Alenka Prah, Robi Kološa, Gorazd Velner, Patrick Meško in Franc Vidovič. Med zaslužnimi za delovanje in razvoj društva so omenili še Vojka Bediča in že pokojnega Jožeta Gajserja, predsednika sekcije ultralahkih naprav, ki je sodeloval z Letalsko zvezo Slovenije. Nosilci svetovnih rekordov iz DMP Štrk, poleg Vojka Praha, v posameznih kategorijah pa so še: Igor Marentič, Zoran Zelko, Alenka Prah, Miroslav Drobec in Roman Zelenko.