POGLED OD ZGORAJ – LENDAVA IZ ZRAKA

Milan Klemenčič pripravlja nadvse zanimivo foto razstavo...
Ob praznovanju 15 občinskega praznika občine Lendava bodo ta petk, 28.10. ob 18. uri, v preddverju koncertne in gledališke dvorane v Lendavi odprli enkratno fotografsko rzastavo staroste med pomurskimi in slovenskimi fotografi, 85 – letnega Milana Klemenčiča iz Gornje Radgone, ki že 75 let fotografira. Ob otvoritvi razstavi, ki so jo poimenobvali "Pogled od zgoraj – Lendava iz zraka", saj je večina fotografij nastala iz ptičje perspektive, bo avtorja predstavil zgodovinar, dr. Ivan Rihtarič, direktor Ljudske univerze v Gornji Radgoni.
Avtor razstave Milan Klemenčič se je leta 1926 rodil v Beltincih kot droban, svetlolas otrok že 4-članski družini. Radoveden, vedoželjen in nemiren, vse od ranih nog, je vedno bil tam, kjer se je kaj dogajalo, vedno v centru dogajanja. Tri leta pozneje sta se starša odločila za selitev v Gornjo Radgono, kjer so si ustvarili dom na Spodnjem Grisu, kjer so odprli gostilno Pri pošti. Očitno mu je bila fotografija kot hobi kar usojena, saj je že kot 11-letni deček zadel na tomboli pred Sokolskim domom v Gornji Radgoni (danes Gasilski dom), svoj prvi fotoaparat. Takrat je bil to eden glavnih, pravzaprav drugi dobitek na tomboli, takoj za dvokolesom. "Nad nagrado sem bil tako navdušen, da sem nemudoma stekel proti domu, po poti padel na makadamski cesti, a ker sem fotoaparat, kot pomembno trofejo držal visoko nad glavo, ga nisem poškodoval. Prve instrukcije iz fotografije mi je dajal takratni poklicni fotograf, gospod Bračko iz Radencev, prvo pomembnejšo fotografijo sem posnel ob otvoritvi novega mostu čez Muro pri Petanjcih, ki jo je s svojo prisotnostjo počastil takratni ban, dr. Marko Natlačen, fotografijo pa je objavil takratni dnevnik Jutro. Šestega aprila 1941. leta sem naredil posnetek ob okupaciji bivše Jugoslavije, ko so nemške čete v samo polurnem boju zasedle Gornjo Radgono. Med vojno, ko sem se kot mladostnik pridružil NOB, so nastali številni posnetki sošolk in sošolcev, najprej na meščanski šoli na današnjem gradu in pozneje, vse do jeseni leta 1944 na gospodarski soli, ki sem jo obiskoval v avstrijski Radgoni", se spominja Milan Klemenčič svoje mladosti.
Tudi čas po osvoboditvi je bil poln zanimivih dogodkov. Klemenčič, ki je vmes končal Višjo upravno šolo v Ljubljani, se je udeležil se mladinskih delovnih akcij, gradnje železniške proge Šamac-Sarajevo, v današnji Bosni ter Dutovlje-Borovnica. Ob redni zaposlitvi (Radenska) je s svojim fotoaparatom spremljal vse pomembnejše dogodke na področju bivšega okraja Radgona in tudi širše. "Udeležil sem se vseh prireditev Pomurskega sejma v Gornji Radgoni in nisem zamudil nobene otvoritve, prav tako sem posnel vse okronane Slovenske vinske kraljice, širom po Sloveniji. Srečeval in fotografiral sem takratne ministre, poslovneže in razstavljalce, vse predsednike vlad in seveda tudi predsednika Tita, na obeh njegovih obiskih Radgone in Radencev. Med enega pomembnejših dogodkov prav gotovo štejem Titovo prisotnost na otvoritvi obstoječega mostu med Radgono in Radkersburgom, ki ga je slovesno odprl ob pomoči takratnega avstrijskega premiera, dr. Franza Jonasa, 12. oktobra 1969. Prvič sem bil uradno akreditiran kot fotoreporter leta 1984 na Olimpijskih igrah v Sarajevu, kjer sem posnel tudi podelitev srebrne medalje Juretu Franku, poslikal pa sem tudi švedski kraljevi par Gustava XVI in kraljico Silvijo. Vse živlejnje sem veliko potoval in s slovenskimi vinarji obiskal Grčijo, Malto in Tunis. Od leta 1970 sem občasno spremljal skakalne tekme v Planici, predvsem v času vzpona mlađega Primoža Peterke. Moj fotoaparat je ovekovečil podpis pobratenja Murske Sobote in Ingolstadta v Nemčiji, kar nekajkrat sem se udeležil deželne razstave v Ingostadtu (MIBA) ipd", je svoje plodno življenje v kratkem predstavil "upokojeni" fotograf Milan Klemenčič.
Kljub letom (krepko nad 85) pa Milan Klemenčič še zdaleč ne namerava fotografski aparat obesiti o klin. Še več, vedno pogosteje ga lahko vidimi tudi "v luftu", ko slika z zmaja, balona, iz helikopterja ali letala...