Literarni večer v spomin na pesnico Kristino Šuler na Stari Gori
Pesnica Kristina Šuler je od 1901. do 1924. leta živela in učila na Stari Gori...
V prostorih nekdanje osnovne šole na Stari Gori, kjer sedaj domuje Turistično društvo Sv. Jurij ob Ščavnici, je v soboto, 22. oktobra 2011, potekal 2. Kristinin literarni večer, ki ga je pripravilo Turistično društvo Sv. Jurij ob Ščavnici. Literarni večer je bil posvečen pesnici Katarini Šuler, ki se je rodila 1866. leta v Kropi, umrla pa 1959. leta v Ljubljani. Prireditev, ki jo je vodila pesnica Monika Čuš iz Sovjaka pri Sv. Juriju ob Ščavnici, je potekala v razredu, tedaj na novo postavljene šole, v katerem je od 1905. do 1924. leta poučevala Katarina Šuler. Večera so se udeležili številni domačini, med njimi župan Anton Slana, ravnatelj OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici Marko Kraner, založnik in literat profesor Franci Just in zborovodja Tomaž Kuhar. V literarnem večeru so se predstavili zamejski Slovenci iz Rezije, ki so predstavili delček njihovega kulturnega življenja, narečnega jezika, ljudske glasbe in plesov. Osrednja gostja večera je bila pesnica Silvana Paletti iz Rezije, ki je predstavila pesniško zbirko Kristine Šuler, ki nosi naslov Češnja pod mojim oknom, in je bila izdana 50 let po njeni smrti.
Obiskovalce je v imenu gostiteljev pozdravil predsednik TD Sv. Jurij ob Ščavnici Janez mir. Življenjsko zgodbo Kristine Šuler je predstavila pesnica Monika Čuš. Kot je dejala, je bila pesnica in učiteljica, zato, ker je imela nezakonskega otroka, zaničevana in celo vržena iz učiteljske službe. Prvo učiteljsko služb je nastopila 1889. leta na osnovni šoli v Bohinjski Bistrici, kjer je bil takrat kaplan slovenski pisatelj Fran Saleški Finžgar. Že po enem letu je bila premeščena v Šmartno pod Šmartno goro. Zaradi rojstva nezakonskega otroka je ostala brez službe. Tedaj se je s trimesečno hčerko Kristi odpravila na Staro Goro, kjer niso bili tako kruti, do učiteljic, ki so imele nezakonske otroke. Na Stari Gori, kjer jo je 1911. leta obiskal Ivan Cankar, je po podatkih, ki jih je iz Šolske kronike izbrskal Boris Kovačič, poučevala od 1. novembra 1901. do 1924. leta, ko se je preselila v Ljubljano.
O pomenu literarnega večera je spregovoril znani kulturni delavec za ohranjanje slovenske kulturne dediščine Slavko Mežek iz Krope na Gorenjskem. Rezijo, pokrajino kjer živijo zamejski Slovenci, njihovo zgodovino in jezik, je predstavil predsednik Kulturnega društva Muzej Rezijanskih ljudi Sandro Quaglia. Rezijanski jezik in pesniško pot Kristine Šuler je predstavila osrednja gostja večera pesnica Rezije Silvana Paleti. Udeležencem večera je spregovoril tudi župan Anton Slana, ki se je TD Sv. Jurij ob Ščavnici, posebno predsedniku Janezu Miru, in gostom iz Rezije zahvalil za tak prijeten kulturni dogodek. Kot je dejal je vesel, da se prireditev odvijala v razredu, v katerem je poučevala Kristina Šuler, ki je učila tudi njegovega dedka. Dejal je še: »Ta večer nam je ogrelo srce, tako kot je Kristino Šuler in učence grela peč, ki je ta večer ogrela razred.«
Večer so s svojim kulturnim nastopom popestrili godci in plesalci ljudskih plesov iz Rezije, ter citrarke Ema Bezjak, Anka in Zinka Kocbek ter mala citrarka Nika Jurkovič. Ob koncu Literarnega večera so si gostje ogledali notranjost poznobaročne cerkve Sv. Duha, kjer jim je o zgodovini cerkve in zanimivostih Stare Gore spregovoril Boris Kovačič. Na druge najstarejše cerkvene orgle v Sloveniji, pa je zaigral Darko Novak.