HLOD GA JE HUDO TELESNO POŠKODOVAL

Gornja Radgona – Čeprav je še vedno koledarska zima, toplo in sončno vreme vse pogosteje prispeva k temu, da se tudi prebivalci Pomurja in Slovenskih goric vse pogosteje poprimejo „pomladnih“ opravil na ...
Znova huda nesreča v gozdu; Strokovnjaki opozarjajo na previdnost v gozdu; Klasika z babico je skregana s pravili Gornja Radgona – Čeprav je še vedno koledarska zima, toplo in sončno vreme vse pogosteje prispeva k temu, da se tudi prebivalci Pomurja in Slovenskih goric vse pogosteje poprimejo „pomladnih“ opravil na poljih, še zlasti v vinogradih, sadovnjakih in gozdovih. In zlasti v gozdu je vedno nevarno v kar se je v tednu dni prepričal že drugi prebivalec desnega brega reke Mure. Potem ko se je pred dnevi, v gozdu izven naselja Križevci pri Ljutomeru, pri podiranju drevja hudo poškodoval domačin Pavle Štrakl, kateremu je debelejša veja prizadejala hudo poškodbo hrbtenice, se je danes (2.3.2009) v dopoldanskem času nekaj podobnega pripetilo v Lutvercih (UE Gornja Radgona). Pri podiranju drevesa z motorno žago se je namreč hudo telesno poškodoval 36 – letni Karel Steyer iz Žepovcev.
„Nekaj po 10. uri je PP Gornja Radgona sprejela prijavo o nesreči pri delu, ki se je zgodila pri podiranju drevesa. Policisti so opravili ogled in zbrali potrebna obvestila. Ugotovili so, da je 36-letni moški v gozdu izven naselja Lutverci poskušal požagati drevo jesena, na katerega je bilo zaradi posledic neurja naslonjeno drugo drevo. Pri delu mu je pomagala tudi partnerka. Med žaganjem jesena se je deblo na višini približno dva metra prelomilo, nato moškemu padlo na noge in ga pri tem telesno poškodovalo. Partnerka ni bila telesno poškodovana. Poškodovani je bil zaradi hudih telesnih poškodb (poškodbe nog in glave) z reševalnim vozilom odpeljan v bolnišnico v Murski Soboti. Policisti so ugotovili, da je tuja krivda izključena. Poškodovani pri delu ni uporabljal zaščitne čelade. O dogodku so policisti obvestili tudi preiskovalnega sodnika, državnega tožilca in inšpektorja RS za delo“, nam je sporočil tiskovni predstavnik PU Murska Sobota, Jožef Prša.
Zaradi dveh omenjenih nesreč ter tudi drugih, ki grozijo, strokovnjaki opozarjajo lastnike gozdov in vse druge, ki karkoli počnejo v gozdu, da bodo kar se da previdni. Po podatkih Zavoda za gozdove RS se je v Sloveniji v zadnjih desetih letih v zasebnih gozdovih letno zgodilo od šest do 15 smrtnih nesreč, več deset ljudi pa se je hudo ali lažje poškodovalo, kar gotovo ni zanemarljivo. „Osnovno opozorilo je, da je delo v gozdu nevarno in da ga ne smemo podcenjevati. Kljub morebitnim izkušnjam in upoštevanju vseh pravil so lahko razmere v gozdu vedno nepredvidljive. Iz analize nesreč v gozdu sledi, da ne uporabljamo osebne varnostne opreme, kot so čelada, sekaške hlače, rokavice in primerna obutev, ampak uporabljamo zastarela in slabo vzdrževana delovna sredstva in naprave, nekateri kosi bi namreč sodili bolj v muzej. Pogosto ne poznamo ali ne upoštevamo varnih tehnik dela, psihofizična pripravljenost izvajalcev del v gozdu je slaba ipd. Skratka: na delo v gozd se podajo ljudje, ki za tako nevarno in težko fizično delo niso več najprimernejši. V gozdu nikoli ne delamo sami, pri sebi imejmo vedno mobilni telefon in prvo pomoč. A pri pomoči ne smemo računati na otroka ali babico: Klasika, ko je šla vsa družina z babico ali dedkom, ki sta pokazala meje, in cekarjem, polnim hrane, ter s pletenko vina v gozd, je skregana s pravili in varnim delom“, je na vprašanja, na kaj moramo biti pozorni pri delu v gozdu, česa se moramo pri tem strogo držati in kaj lahko v gozdu sploh pričakujemo, je dejal Štefan Kovač, vodja murskosoboške območne enote zavoda za gozdove.