S POMOČJO ZASEBNEGA KAPITALA DO PRENOVE ŠOLE

Očitno so mnogi investitorji, ki se ukvarjajo s proizvodnjo električne energije močno ogreli za vlaganje v Slovenskih goricah in Pomurju, kjer je po prepričanju ...
Sončna energija tudi z radgonske osnovne šole Očitno so mnogi investitorji, ki se ukvarjajo s proizvodnjo električne energije močno ogreli za vlaganje v Slovenskih goricah in Pomurju, kjer je po prepričanju strokovnjakov največ sončnih dni v letu. V ospredju so poleg gradnje elektrarn na strehah večjih zasebnih objektih, tudi na osnovnih šolah ter drugih večjih javnih stavbah. In potem ko so se pred dnevi odločili za gradnjo elektrarne na stavbi OŠ Apače, se bo nekaj podobnega zgodilo tudi v Gornji Radgoni, kajti stavba OŠ Gornja Radgona bo že z novim (2010/11) šolskim letom bogatejša za sončno elektrarno. Na šolski strehi jo bo zgradilo družinsko podjetje Enersis, ki je eno od vodilnih slovenskih podjetij na področju gradnje sončnih elektrarn. Pismo o nameri sta na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni podpisala radgonski župan Anton Kampuš in direktor Enersisa, mag. Andrej Anžič. Z gradnjo solarne elektrarne bodo začeli poleti, ko se bodo začel šolske počitnice, končali pa pred začetkom novega šolskega leta.
Konkretna razmerja med občino, ki je lastnica šolske zgradbe, in Enersisom bodo uredili s posebno pogodbo, ki je že v pripravi in jo bodo v kratkem prav tako podpisali. Občina bo investitorju v solarno elektrarno podelila koncesijo za koriščenje strehe, na kateri bodo postavili module za pridobivanje električne energije, strešno kritino pa bo pred tem potrebno tudi zamenjati. Po besedah mag. Andreja Anžiča bosta imela koristi oba partnerja, saj občini ne bo potrebno sanirati strehe, Enersis bo pridobil prostor, kjer bo lahko postavil elektrarno, sorazmerno z vložkom pa bosta oba udeležena pri delitvi dobička. Na 3.600 kvadratnih metrov strehe bo možno namestiti foto napetostne module do 200 kW električne moči in to bo hkrati tudi ena od večjih tovrstnih elektrarn v Sloveniji. Zgrajena bo z moduli druge generacije, ki so sodobnejši in bodo zagotavljali za 10 odstotkov večji izplen energije. Po prvih ocenah bo naložba v solarno elektrarno na radgonski šolski strehi veljala več kot milijon evrov, kot rečeno pa se bo tako, z zasebnim denarjem, začela nujna sanacija stavbe radgonske OŠ, ki je stara več kot 30 let.
Sicer pa je ob podpisu omenjenega pisma o nameri, potekala tudi izjemno obiskana tiskovna konferenca. V navzočnosti vseh najbližjih sodelavcev iz občinske uprave ter vseh treh podžupanov, je župan Anton Kampuš spregovoril o tam kaj se je v občini Gornja Radgona naredilo v letu 2009 in kaj vse nameravajo v letošnjem letu. Posebej so veseli, da bo poleg občinskega proračuna, veliko sredstev, skoraj 20 milijonov evrov prišlo še iz državnega proračuna, kar nekaj pa tudi iz Bruslja. Ko gre za najpomembnejše pridobitve radgonske občine v letu 2009 je Kampuš predvsem izpostavil, da je bila končana obnova Vrtca Manka Golarja Gornja Radgona – energetsko varčen vrtec ter da je bil obnovljen most čez reko Muri. Ob tem se je pričela I. faza rekonstrukcije Panonske ulice z zgrajenim krožiščem pri poslovni zgradbi Maximus; Končana je bila prva faza urejanja mestnega parka; pa tudi prva faza obnove Negovskega gradu; Zgrajen je bil novi pločnik ob cesti Podgrad – Ščavnica; Pričeli so z izgradnjo kanalizacijskega omrežja v dolžini 7.000 m; Modernizirali so 2.600 m občinskih krajevnih cest; Zgrajen je bil Trgovsko-gostinski center ob reki Muri na bivšem prostoru MIR – Maximus; Mesto in občina Gornja Radgona sta pridobila nekaj novih gostinskih lokalov in obrtnih poslovalnic, precej sredstev pa je bilo vloženih v sanacijo občinskih cest – po lanskih neurjih.
Ko gre za nadaljnji razvoj občine v letu 2010 pa je župan Kampuš izpostavil nadaljevanje izgradnje kanalizacijskega omrežja v dolžini 10.000 m ter začetek (predvidoma druga polovica februarja) izgradnja plinifikacijskega omrežja. „Nadaljevala se bo rekonstrukcija Panonske ulice v Gornji Radgoni, vse do semaforiziranega križišča oz. do Partizanska ceste. Uredili bomo pešpot ob objektu Kompasa do Gubčeve ceste in do stopnic, ki vodijo na grajski hrib. Ravno tako bomo obnovili Kerenčičevo ulico, naredili jo bomo bolj prijazno za občane, poslovne subjekte in nasploh za mesto Gornja Radgona. Nadaljevala in končala se bo II. faza izgradnje mestnega parka; nadaljevala se bo II. faza obnove Negovskega gradu; dokončno bo dograjeno tudi dvostezno balinišče ob Domu starejših občanov Gornja Radgona; končala se bo izgradnja oskrbovanih in neprofitnih stanovanj na Tratah v Gornji Radgoni (dva bloka); končala se bo tudi gradnja stanovanjskega bloka z višjim cenovnim razredom, ki ga gradi podjetje Pomgrad, na Tratah. Zgradila se bo Policijska postaja Gornja Radgona – industrijska cona GR; saniralo se bo krožišče pri bivšem Petrolu v Gornji Radgoni, rekonstruirala se bo cesta in zgradil se bo pločnik s kolesarsko stezo od trgovine Lidl do podjetja Arcont. V tem letu bomo pričeli z odkupom zemljišč, ki so potrebna za rekonstrukcijo oz. razširitev ceste (s kolesarsko oz. traktorsko potjo) Gornja Radgona – Grabonoš; pripravila se bo projektna dokumentacija za preselitev železniške postaje v Industrijsko cono Mele; posodobili bomo cca. 2.200 m krajevnih cest in zgradili dovozno cesto v Lisjakovi strugi ob reki Muri. Pristopamo tudi k fazni sanaciji OŠ Gornja Radgona, končujemo projekt s katerim bomo nastopili na natečaju za prenovo Kulturnega doma v Gornji Radgoni, v katerem bo dobil mesto tudi mladinski center. Pripravlja se projektna dokumentacija (Spar) za ureditev in pozidavo mestnega centra na prostoru bivše vojašnice s parkirnimi prostori in drugimi objekti; s prodajo »Ciglenske jame« in sanacijo slednje pa pričakujemo, da bodo tu nastali novi poslovni in storitveni objekti“, je med drugim dejal Kampuš, ki je dodal, da se v občinski upravi močno angažirajo za pridobitev zemljišča za potrebe podjetja Radgonskih goric d.d., za pričetek gradnje nove kleti v Črešnjevcih.
Skupaj z avstrijsko Radgono nastopajo na natečaju za evropska sredstva za ureditev brežin na reki Muri, kjer naj bi v desetih letih pridobili najmanj 100 milijonov evrov. Poslali so vlogo na Fundacijo za šport za izgraditev garderobe, slačilnic ter tribune za cca. 400 sedežev na ŠRC Trate v Gornji Radgoni. Prizadevajo si tudi, da bi do konca letošnjega leta končno pridobili in prejeli Občinski prostorski načrt, ter intenzivno pristopajo k izdelavi projektne dokumentacije za izvedbo centralne čistilne naprave in s tem dokončno potrditev lokacije. Potekajo pa tudi vsa pripravljalna dela, vključno s projektno dokumentacijo, za izvedbo pomurskega vodovoda (sistem C – primar, sekundar, vključno z lokacijo vodnih virov) in transportni cevovod.
Radgonski župan je pri vsem tem izpostavil številne projekte, za katere je občina del sredstev prejela iz drugih virov, bodisi iz Ljubljane ali Bruslja. In tukaj gre za milijone evrov, ob tem bodo tudi v bodoče sodelovali na številnih razpisih za pridobitev sredstev za različne kvalitetne projekte.