Zaščitimo srce športnika in rekreativca

Nekdanja smučarska šampionka Špela Pretnar in člani tekaške ekipe Vzajemna kluba iz Murske Sobote preizkusili program Zdravilišča Radenci ...
Z redno telesno aktivnostjo pripomoremo k zmanjševanju dejavnikov tveganja za nastanek ali razvoj srčno-žilnih obolenj. Pogosto pa se v želji po hitrih rezultatih izpostavljamo prevelikim fizičnim naporom oziroma se ukvarjamo s športnimi dejavnostmi, ki niso primerne naši kondiciji in zmogljivosti srca, telesnemu ustroju in sposobnosti. Sekcija za športno kardiologijo Evropskega kardiološkega združenja zato priporoča redne preventivne medicinske preglede srčno-žilnega sistema pred in v času ukvarjanja s športno aktivnostjo tako aktivnim kot rekreativnim športnikom. In v Zdravilišču Radenci si prizadevajo za širjenje zavedanja o pomembnosti preventive za zdravo srce. V ta namen so oblikovali poseben preventivni specialistični program »Zaščitimo srce športnika in rekreativca«, ki je namenjen profesionalnim in rekreativnim športnikom ter vsem tistim, ki želijo postati fizično aktivni in se prej s telesno dejavnostjo niso ukvarjali.
Izkušena ekipa medicinskih strokovnjakov, vrhunski zdravniki specialisti preglede izvajajo z najsodobnejšo diagnostično opremo: novim 3D ultrazvočnim aparatom, ki ga trenutno ni na voljo nikjer drugje v Sloveniji, niti v bližnjih državah. In tako so v teh toplih dneh program „Zaščitimo srce športnika in rekreativca“ spoznali in preizkusili nekdanja smučarska šampionka Špela Pretnar in člani tekaške ekipe Vzajemna kluba iz Murske Sobote. Slednji so sicer redni udeleženci radenskega maratona in športno-rekreativnega dogodka, ki ga vsako leto ob svetovnem dnevu srca (konec septembra) zdravilišče tradicionalno obeleži z Vzajemno, zdravstveno zavarovalnico in ZZZS OE Murska Sobota. Tokratna predstavitev programa je bila odprtega tipa, saj so udeleženci bili na razpolago za pogovore s prisotnimi, ob tem je strokovno osebje iz Zdravilišča Radenci podrobneje prestavilo preventivni specialistični program.
„Testiranci“, na čelu z nekdanjo vrhunsko smučarko Špelo Pretnar, so bili navdušeni nad tistim, kar so doživeli, saj so preizkusili celotni postopek obravnave bolnika pri kardiologu, od krvnih preiskav in različnih žilnih ter srčnih obremenitev in preizkusov, vse do ultrazvoka srca. In kot je povedal specialist kardiolog-internist Andrej Vogrinec, dr. med., se je na vseh videlo, da gre za športnike in da nimajo težav s srčno – žilnim sistemom. Toda to ne pomeni, da se ni potrebno občasno odpraviti k zdravniku. „Vesela sem, da imam možnost tako obsežnega pregleda, ki je k sreči potrdil, da je vse v najboljšem redu. Kljub temu vsem priporočam občasne preglede pri strokovnjakih, kajti tudi avtomobil moramo vsa enkrat letno peljati na pregled, zakaj tudi sami ne bi imeli vsaj vsako leto temeljit pregled. Torej naredimi nekaj zase, saj je naše zdravlje kljub vsemu na prvem mestu“, je povedala Pretnarjeva, ki je mimogrede predvsem s športom, rekreacijo in sploh zdravim načinom življenja, tudi po porodu ohranila zelo lepo telesno postavo. Sama priporoča čim manj grehov pri hrani in pijači ter čim več pozitivnih misli in s tem premagovanja stresa. Podobno je menil tudi Miha Juručič, trener tekačev pri Vzajemna klubu, ki dodaja, da gre za pomembne teste, kjer se lahko sam prepričaš o svojem zdravju.
Skrb vzbujajoč je podatek, da zaradi nenadnega zastoja srca iz leta v leto umira vse več športnikov, med katerimi so večinoma mlajši. Specialistični preventivni pregledi pokažejo na morebitna tveganja za zdravje srca, ki jih s pravočasnim ukrepanjem lahko odpravimo ali vsaj omilimo. Pomembno je prilagoditi vadbo zmogljivosti srca! Program „Zaščitimo srce športnika in rekreativca“ vključuje: Antropometrijske meritve, meritev krvnega tlaka in pulsa; Laboratorijske preiskave (hemogram, krvni sladkor, sečnina, kreatinin, hepatogram, TSH, urin); Klinični pregled kardiologa; EKG v mirovanju; Spirometrija: Obremenitveno testiranje srca; Ultrazvočna preiskava srca; Zaključni pogovor s kardiologom, analiza rezultatov preiskav in priporočila za varne fizične obremenitve in prehrano; Z vključeno dinamično elektrokardiografijo (24-urni Holter monitoring EKG - po potrebi ali na lastno željo) CO2 mineralne kopeli (indikacije): bolezni srca in ožilja - arterijska hipertenzija, stabilna angina pektoris, stanje po prebolelem srčnem infarktu, stanje po operacijah na srcu in žilju, motnje periferne arterijske in venske cirkulacije.
„Mineralna voda, ki je znana po visoki vsebnosti ogljikovega dioksida, med kopeljo pronica skozi kožo, v telesu pa deluje kot neposreden vazodilatator, se pravi, da širi krvne žile in izboljša njihovo elastičnost. To pripomore predvsem k znižanju in boljši stabilizaciji krvnega tlaka in razbremeni srčno mišico. Mineralna kopel prav tako širi kapilare v koži, ki v kopeli pordeči, refleksno se širijo žile tudi v globini telesa, pretok krvi se poveča. Ker pade periferni odpor, se delo srca zmanjša. Na ta način dobijo organi več kisika in druge potrebne snovi, hkrati pa se organizem zaradi izboljšane cirkulacije hitreje in izdatneje osvobodi odpadnih snovi. Funkcija organov se izboljša, celotno telo se krepi in hitreje regenerira, njegova odpornost se poveča“, pravi Andrej Vugrinec, dr. med., specialist kardiologije, vaskularne in interne medicine v Zdravilišču Radenci, ki dodaja, da za goste in paciente 24 ur skrbi medicinska ekipa dobro uigranih zdravnikov – internistov, kardiologov. V strokovnem timu vsak dan sodelujejo še fiziatri, po potrebi kardiokirurg, interventni kardiolog, angiolog in flebolog, nevrolog, diabetolog, nefrolog, urolog, gastroenterolog, ortoped, psiholog, nutricionist, močna ekipa specializiranih fizioterapevtov in medicinskih sester.