SLOVENSKI TABORNIKI V PREKMURJU

Ob 60 – letnici murskosoboških tabornikov bo konec tedna „Slovenski taborniški mnogoboj 2012“ ...
Taborniki v Murski Soboti v letošnjem letu praznujejo 60 let svojega delovanja, saj je 20. maja 1952 bil ustanovljen taborniški rod Veseli veter. Ob tej visoki obletnici soboški taborniki pripravljajo skupaj z Zvezo tabornikov Slovenije, nacionalno skavtsko organizacijo največje državno taborniško tekmovanje za vse tabornike - državni mnogoboj 2012. Gre za srečanje tabornikov iz vse Slovenije, na katerem poteka državno tekmovanje v taborniških veščinah: kurjenje ognjev, postavljanje šotorov, orientacijske spretnosti, lokostrelstvo, spretnostne in šaljive igre, signalizacija - za vse kategorije članstva. Na letošnjem mnogoboju, ki bo v središču Murske Sobote, v murskosoboškem parku, na bližnji OŠ I in v Fazaneriji, potekal od petka do nedelje (15. do 17. junija), pričakujejo organizatorji blizu 500 tekmovalcev in članov osebja iz cele Slovenije. Ob tekmovanju pa taborniki pripravljamo še različne delavnice in zanimive preizkušnje za udeležence. Glavni del mnogoboja se bo odvijal v soboto čez dan, ko bodo 4 do 7 članske ekipe pomerile v 9 kategorijah od murnov do grč. V vsaki kategoriji ekipe tekmujejo v 5 panogah. Pričakujejo okrog 50 ekip iz vse Slovenije, ki so si na območnih mnogobojih priborile udeležbo na državnem mnogoboju. Med njimi bodo tudi tri ekipe domačih tabornikov.
V okviru tega dogajanja bo v soboto, 16. junija, ob 20.30 v soboškem gledališču Park še slovesnost ob 60. obletnici roda Veseli veter. Taborniki se bodo sprehodili po prehojeni poti, pripravili pa so tudi krajši kulturni in zabavni program. Na slovesnost so vabljeni tudi nekdanji člani roda in vsi, ki jim taborništvo predstavlja pomemben del življenja. V teh 60 letih je taborništvo v Murski Soboti preživelo mnoge vzpone in padce, ustanavljali so se novi rodovi, pa ugašali, tako da je danes ostal samo še Veseli veter. Taborništvo in taborniki pa so ostali v dobrem spominu številnih Sobočanov, ki so bili in so še del velike taborniške (skavtske) družine, ki po vsem svetu šteje blizu 30 milijonov članov. Taborniška dejavnost ni namenjena zgolj koristnemu preživljanju prostega časa otrok in mladostnikov, ampak je vzgojna dejavnost, s katero pripomoremo k vzgoji mladih v odgovorne in zrele odrasle. V ta namen so taborniške aktivnosti široko zasnovane, s podarjeno vzgojno komponento in jih vodijo strokovno usposobljeni mladi, ki so v celoti prostovoljci..
Sicer pa, kot pravi Aleš Soklič iz soboških tabornikov, bodo v poletnih počitnicah pripravili kar dva tabora – prvega že takoj v začetku julija predvsem za mlajše tabornike, nanj pa so vabljeni tudi tisti, ki jih taborništvo zanima in bi radi preizkusili taborniški način življenja. Drugega pa v začetku avgusta za malo starejše in skupaj še z drugimi taborniki iz drugih delov Slovenije.