Skrb za zdravo osebnost in uspešno tekmovalno pot mladih teniških igralcev
Širši javnosti želijo približati celostni pristop razvoja otroka...
Urjenje psihomotoričnih sposobnosti, tehnike in športne taktike samo po sebi ne zagotavlja razvoja zdrave osebnosti in uspešne športne kariere. Potreben je trenerski pristop, ki je celosten, ko hkrati omogoča razvoj telesnih, psihičnih in zavestnih lastnosti športnika. V ta namen sta se Toni Pintarič, prof. šp. vzg. in trener, ter Dragan Pijevac, prof. šp. vzg. in spec. ped. za motnje vedenja in osebnosti, v sodelovanju s Šolo osebnosti dr. Vilijema Ščuke odločili, za celostni pristop k mladim teniškim igralcem iz Pomurja, trenirajo pri Pintariču v sosednji Avstriji, ki so v okviru športnega treninga vključeni tudi v urjenje kompetenc (zmožnosti), pomembnih za osebnostni razvoj.
„V okviru našega holistic (celostnega) programa izvajamo teniške priprave dvakrat letno. Spomladi in jeseni. Tako smo sedaj uspešno in brez športnih poškodb zaključili tudi jesenski cikel priprav in optimistično že zremo v novo sezono. Cilj jesenski priprav je bil poleg tega, da se dobro pripravimo na zimski del sezone in razvijemo nekatere specifične sposobnosti na še višjo raven, tudi druženje in sprostitev. Večji del priprav je potekal v pozitivnem naravnem okolju ob strugi reke Mure, ki ponuja ogromno možnosti za izvedbo različnih vsebin. Priložnost smo izkoristili tudi za snemanje novega video spota, s katerim želimo približati celostni pristop razvoja otroka tudi širši javnosti! Na tem mestu gre velika zahvala tudi našemu režiserju Vasji Rovšniku, prof., ki je spet odlično opravil svoje delo“, nam je povedal trener Toni Pintarič.
Dodal je tudi, da so se priprav udeležili vsi otroci, ki obiskujejo tekmovalni holistic (celostni) program: Niko Čeh, Maks Srt, Blaž Železen, Aljaž Železen, Uroš Rous, Tino Rous, Tjaša Breznik, Borut Šraj, Aljaž Fišer, Vid Buzeti in Michel Perko. Hkrati Pintarič dodaja, da so za razvoj celostnega programa in sodelovanje z dr. Vilijemom Ščuko, v prvi vrsti zaslužni predvsem starši teniških nadebudnežev, ki ta projekt pogumno podpirajo in si želijo napredka za njihove otroke tudi na tem področju, se pravi osebnostnem. „Urjenje psihomotoričnih sposobnosti, tehnike in športne taktike samo po sebi namreč ne zagotavlja razvoja zdrave osebnosti in uspešne športne kariere. Potreben je trenerski pristop, ki je celosten, ko hkrati omogoča razvoj telesnih, psihičnih in zavestnih lastnosti športnika. Z urjenjem zmožnosti jim želimo pomagati, da se prebijejo iz morebitnega osebnostnega zastoja in da nadaljujejo športno pot z razvojem, ki je bil prekinjen. Človek ima namreč izjemne možnosti za osebnostni razvoj, kar je veliko več kot razvoj na tehnološkem področju, v telesnih zmogljivosti in razumu. Športniku spretno telo, razum (znanje) in sodobna športna oprema ne zagotavljajo razvoja, saj so potrebne osebne izkušnje, da se prebije od razuma do pameti in da se od pameti preko zavesti o sebi prebije do modrosti. Glede na trenutno naravnanost človeških družb in žal tudi mnogih športno drenažnih procesov, je pri odločitvah še vedno premalo pameti in vedno manj modrosti“, je prepričan Toni Pintarič.