Namizni tenis/Začelo se bo 56. evropsko prvenstvo za mladino
KAR 17 SLOVENK IN SLOVENCEV V OSTRAVI...
Ljubljana - Čeprav so se za veliko večino mladih športnic in športnikov začele počitnice, to nikakor ne velja za mlade namiznoteniške igralke in igralce. Kakšnih 600 kadetov, kadetinj, mladincev in mladink iz približno 40 držav čaka namreč 56. evropsko prvenstvo za mladino (MEP). V tretjem največjem češkem mestu Ostrava, ki šteje okrog 320.000 prebivalcev, bo namreč med 12. in 21. julijem na sporedu to največje tekmovanje namiznoteniške mladine, kjer bodo tudi naši fantje in dekleta. V prestolnici Moravske bo slovenske barve zastopalo 17 slovenskih igralk in igralcev, in sicer pet mladincev ter po štiri mladinke, kadetinje in kadeta.
Selektor za mladino Jože Urh je namreč določil, da bodo na letošnjem MEP nastopili, mladinke: Nina Zupančič, Nika Veronik, Zala Veronik, Urška Čokelj; kadetinje: Gaja Paradiž, Nika Naglič, Ana Tofant, Aleksandra Vovk; mladinci: Ludvik Peršolja, Patrik Sukič, Deni Kožul, Tilen Novak, Tom Šfiligoj; kadeti: Darko Jorgič, Erik Paulin, Tilen Cvetko in Aljaž Šmaljcelj. Poleg selektorja Urha bodo s fanti in dekleti v Ostravi še trenerji: Matej Petar, Darijan Vizjak in Vesna Ojsteršek Drnovšek. Slovenijo na MEP v Ostravi zastopa tudi mednarodni sodnik Janez Muzik. Odhod v Ostravo je v četrtek, 11. julija 2013 ob 6,30 uri izpred Hale Tivoli v Ljubljani. Vrnitev v Ljubljano je predviden 19. ali 20. julija pozno popoldne ali zvečer.
Najprej se sicer igra ekipni del prvenstva, kjer v prvi jakostni skupini igrajo kadeti in kadetinje, ki se tako borijo za uvrstitev med 1. in 16. mestom. Po drugi strani pa mladinci in mladinke igrajo v drugi jakostni skupini, torej med 17. in 32. mestom, ob dobrih nastopih pa se lahko prebijeta tudi v prvo divizijo. Na lanskem MEP v avstrijskem Schwechatu, so kadetinje bile desete, kadeti enajsti, mladinke 21., mladinci pa najslabši – 30. Tako kadetinje kot kadeti igrajo v predtekmovalni skupini „A“, in sicer dekleta skupaj z Romunijo, Belorusijo in Grčijo, fantje pa skupaj z Francijo, Nemčijo in Madžarsko. Mladinke so v skupini „F“ skupaj s Portugalkami, Finkami, Irkami in Latvijkami, mladinci pa v skupini „H“ s Švico, Ciprom, Estonijo in Bolgarijo.
Po končanem ekipnem delu tekmovanja, kjer realno lahko pričakujemo izboljšanje dosežkov, zlasti mladink in mladincev, ter ohranitev prve jakostne skupine kadetinj in kadetov, se igra še posamični del MEP ter tekmovanje dvojic. Kaj lahko tukaj pričakujemo je težko napovedati, saj na takšnih tekmovanjih odloča veliko dejavnikov, poleg trenutno forme, tudi navdih, žreb ipd. Naši fantje in dekleta so gotovo odlično pripravljeni, saj so skupne priprave potekale na večih lokacijah (Muta, Otočec, Vrtojba, Heidelberg-Nemčija...), sedaj pa ostaja, da vidimo ali bodo to unovčili tudi na tem največjem mladinskem tekmovanju.