OBISKOVALCI BODO NADZORNIKI
V Krajinskem parku Goričko uvajajo inovativen „Nadzor v naravi“...
Za kar koristno noviteto so se odločili v Javnem zavodu Krajinski park Goričko, kjer na vse načine želijo zmanjšati ali celo zaustaviti onesnaževanje in uničevanje naravnega okolja. Sami so namreč, v boju zoper objestnost in vandalizem, odprli poštni predal z naslovom nadzornik@goricko.info kamor lahko vsi občani, sprehajalci in drugi obiskovalci sporočijo neprimerne pripetljaje, ki so jih opazili v naravi in krajini na območju Goričkega in domnevajo, da jih je povzročil človek.
Med tovrstne neprimerne pripetljaje sodijo: namerno uničevanje zavarovanih, ogroženih in redkih rastlinskih vrst s trganjem, ruvanjem in teptanjem; vznemirjanje, preganjanje in ubijanje zavarovanih, ogroženih in redkih živalskih vrst; namerno uničevanje življenjskih prostorov rastlin in živali; prekomerna in nepravilna osvetlitev; nepravilno, prekomerno nabiranje ali namerno uničevanje gob; vožnja v naravnem okolju po brezpotjih in nekategoriziranih cestah izven naselij; neprimerno zlivanje gnojevke (na nekmetijske površine, v poteke ali jezera), ali na kmetijske površine izven časovnega obdobja, ko je to dovoljeno; povozi dvoživk na cesti v času selitev (vse vrste so na Rdečem seznamu); neprimerno odlaganje odpadkov; neprimerno odvajanje odplak; uničevanje gnezdilnic in krmilnic; sekanje ob potokih med 1.3. in 1.8. v letu; kurjenje v naravi med 1.3. in 1.8. v letu...
„Seveda bomo veseli tudi sporočil o dogajanju v naravi in krajini, ki jih boste zaznali med vašim sprehodom in nam pomagali bogatiti našo banko podatkov o vrstah živečih na Goričkem, npr.: rastišča zavarovanih, ogroženih in redkih rastlinskih vrst; prisotnost zavarovanih, ogroženih in redkih živalskih vrst. Morda boste slišali, videli in opazovali npr.: oglašanje skovika; oglašanje smrdokavre; opazovali veliko uharico; opazili začetek selitve dvoživk; srečali močerada; opazili vrnitev ali odhod bele štorklje; opazili črno štorkljo; opazili prelet zlatovranke; opazili plazilce: kače, kuščarji, želve... Veseli bomo seveda tudi opisov drugačnih primerov vašega opazovanja dogajanja v naravi in krajini“, pravi direktor Krajinskega parka Goričko, dr. Bernard Goršak, ki obljublja, da bodo na vprašanja, ki jih bodo prejemali na isti naslov, odgovorili v najkrajšem možnem času, oz. jih bodo posredovali pristojni inšpekcijski službi, ter jih obvestili o rešitvi problema. Na željo in zahtevo vsakega posameznika bodo spoštovali tudi njihovo anonimnost.