LEOPOLDOV SEJEM V ZNAMENJU METEL IN "KIBICERJEV"

Metle (3 komada 7 €) in suho sadje najbolj iskano blago na prireditvi v Gornji Radgoni...
Letošnji (torek, 15.11) tradicionalni Leopoldov sejem v Gornji Radgoni bo mnogim razstavljalcem, prodajalcem in obiskovalcem gotovo ostal v slabem spominu, predvsem zaradi velikega mraza in megle. Prav zaradi tega je tudi obisk bil nekoliko nižji kot običajno, a če seštejemo vse je tradicionalna Leopoldova sejemska prireditev bila uspešna. In čeprav so na sejmu ponujali praktično vse, so bile v ospredju navdane sirkine metle ter tudi sušeno različno sadje, kjer so bile vrste kupcev najdaljše. Metle so namreč prodajalci ponujali zelo ugodno, in sicer tri komade za 7 (ena 4) evrov, kar so mnogi izkoristili in jih kupili tudi, če jih niso potrebovali. Zato niti ne preseneča, da je veliko obiskovalcev prireditve odhajalo z tremi ali večjimi metlami, in po Gornji Radgoni in tudi na drugi strani reke Mure, v sosednji Avstriji, smo lahko srečali veliko ljudi z omenjenim »ženskim« orodjem, kot se je izrazil eden izmed kupcev, ko je dejal, da bo »orodje samo prinesel domov, ostalo pa ni moje delo…«.
Vsekakor je v promet dobro šlo tudi kuhano vino in druga poživila, ter seveda Martinova in druga kulinarika. Čeprav ni bilo dežja, tudi veliko dežnikov, pa kmečkega orožja, različnih oblačil, obutve, hitro so pošle tudi vse domače dobrote (gibanice, kvasenice, meso iz tünke, klobase, zaseka...) ter še marsikaj. Letos so bili zraven tudi mnoga turistična in druga društva, ki so skrbeli za „zdravo tržnico“, Društvo za zaščito živali Pomurja je promoviralo svoje delo pri pomoči živalim, Rdeči križ pa je pripravil tudi humanitarno akcijo za revno družino...
Sicer pa, tako kot že okoli 300 krat doslej so tudi letos na dan sv. Leopolda pripravili tradicionalni »Leopoldov sejem« v Radgoni. Gre za tradicionalno sejemsko prireditev, ki z redkimi izjemami (kuga, vojne…) poteka neprekinjeno že od leta 1700 in to na območju celotne Radgone, ki je nekoč bila enotna, v zadnjih nekaj desetletjih pa na obeh bregovih reke Mure, v dveh prijateljskih mestih, v dveh prijateljskih državah – v Gornji Radgoni in v avstrijski Radgoni, tako da se ljudje pomešajo in tako je tudi pri nas vedno več Avstrijcev, ki govorijo slovensko ali se vsaj trudijo.
Za Leopoldov sejem v Gornji Radgoni pa kaže omeniti, da gre za najstarejši sejem na tem območju, na katerem pa se lahko kupi praktično »vse od igle do letala«, predvsem pa potrebščine za kmetovalce in vsakdanjo rabo, saj zlasti kmetje, potem ko so končali z vsemi opravili na kmetijah, imajo več časa za obisk Leopoldovega sejma, pa tudi samo za »kibic«. Večina obiskovalcev Leopoldovega sejma z obeh bregov reke Mure, torej iz Avstrije in Slovenije, obiščejo sejma tako v Bad Radkersburgu, kot v Gornji Radgoni, letos pa bodo morali v akcijo dva dni in gotovo jim nič ne bo manjkalo. Sejem v Gornji Radgoni je tudi letos potekal na mestni tržnici ter okoliških parkiriščih in travnikih, s svojim šotorom in bogračem (prekmurski golaž) pa so se tradicionalno v (pred) volilnem programu predstavili tudi člani OO SD Gornja Radgona, ter njihov kandidat mag. Dejan Židan. V bližini je bil tudi kandidat Zaresa Samo Tuš, prišli pa so tudi še nekateri, ki bodo na volilnih lističih 4. decembra.
Metle, katerih je kot rečeno bilo prodanih največ pa so ramale tudi čez reko Muro in Leopoldov sejem leta 2011 bo zanesljivo ostal v spominu po metlah, ter tudi po prodaji velikih količin suhih sliv, jabolk, hrušk, ananasa, papaje, orehov, lešnikov…, in mogoče tudi po dežnikih, ki so jih tudi ponujali zelo poceni (celo dva za pet evrov) in so jih mnogi kupili čeprav še zdaleč ni bilo dežja. Tudi nogavice, pa zimske spodnjice in podobne reči so bile iskano blago... Letos kaže posebej omeniti, da je bilo presenetljivo veliko domačih dobrot, ter izdelkov z okoliških kmetij, kar prejšnja leta ni bil primer. Ne gre pa prezreti niti spremljevalnega kulturnega programa, kjer so se predstavljale domače kulturne skupine in posamezniki, domača in umetnostna obrt ipd.