TELEFONSKI GOLJUFI „OBRATUJEJO“ TUDI PONOČI!

Očitno je, da bo opozorila mobilnih operaterjev na previdnost pred „telefonskimi prevarami oz. goljufijami“ potrebno striktno upoštevati. V to se je namreč prepričala tudi Majda Vidovič, podjetnica iz Gornje Radgone, katero so goljufi poskusili „obdelati“ kar ...
Vse pogosteje se v praksi potrjuje mednarodna telefonska zloraba, imenovana Wangiri; Telefonski mobilni operaterji uporabnike svarijo na previdnost pri vračanju klicev na neznane mednarodne telefonske številke Očitno je, da bo opozorila mobilnih operaterjev na previdnost pred „telefonskimi prevarami oz. goljufijami“ potrebno striktno upoštevati. V to se je namreč prepričala tudi Majda Vidovič, podjetnica iz Gornje Radgone, katero so goljufi poskusili „obdelati“ kar ponoči. Medtem ko je z družino spala na domu v Benediktu v Slovenskih goricah, jo je namreč nekaj po četrti uri zjutraj prebudilo cingljanje njenega mobilca. „Zvonjenje se je sicer takoj prenehalo, toda bila sem prestrašena, da se ni kaj zgodilo sinu, ki živi v Mariboru. Človek v takšnem primeru najprej pomisli na najslabše. Toda, ko sem pogledala številko s katere je klic bil poslan, mi je postalo sumljivo. Takoj sem se spomnila, da so mediji v zadnjem času veliko poročali o telefonski goljufiji. Zato seveda nisem poklicala nazaj, saj ne vem če ne bi ostala brez zajetnega zneska evrov“, nam je razlagala Vidovičeva, ki opozarja vse druge lastnike mobilnih telefonov, da naj bodo previdni, in si zapomnijo številke, ki jih ni dobro klicati nazaj. Njo so klicali s številke: ++393193260027.
Sicer pa, kot je znano, v zadnjem času je precej Slovencev na svoje mobilne telefone dobilo klic iz tujine, po navadi s številke v slogu ++39319326xxxx. Tovrstne klice po pojasnilih Mobitela generira sistem, ki kliče na tisoče številk po svetu in ima na zalogi niz različnih številk »klicatelja«. Poskus, imenovan wangiri (izraz prihaja iz japonščine in pomeni tudi prevaro), temelji na tem, da klicani pokliče nazaj, na drugi strani linije pa ga pričaka oglasno sporočilo ali celo tišina. Tudi ta poskus, kot večina spletnih in telefonskih prevar, temelji na naivnosti uporabnikov določene tehnologije. Tako kot ne smemo verjeti sporočilom o zadetkih v nagradnih igrah, ki jih nikoli nismo igrali, prošnjam k donacijam v Nigerijo ali pozivom, naj razkrijemo številko kreditne kartice, tudi na neznane telefonske številke v tujino ne odgovarjamo. Sicer pa ta prevara ni nova, mobilni operaterji jo poznajo že več let, vendar so proti njej večinoma nemočni, saj blokiranje številk ne pomaga v boju proti sistemu, ki jih ima na zalogi na tisoče.
Na svetovnem spletu sicer kroži svarilno pismo pred javljanjem na zgrešene klice iz tujine. Ko uporabnik mobilnega telefona pokliče nazaj na številko, je lahko ob 2.000 evrov ali več. Določene številke namreč povzročijo, da uporabnik mobilnega telefona vzpostavljenega klica ne more prekiniti, stroški pa tako postanejo enormni, med drugim piše v sporočilu. Slovenski mobilni operaterji, ki so z zadevo seznanjeni in na zlorabe opozarjajo tudi sami, pravijo da gre za izredno malo primerov ter da povzročeni stroški zlorabe še zdaleč niso tako visoki. Kljub temu je potrebno biti sila previden. Slovenska policija menda zadeve (še) ne preiskuje, saj jim, kot so zatrdili, tega ni nihče prijavil. »Celotna potegavščina poteka prek sistema, ki samodejno generira kratke klice, na katere klicani ponavadi ne utegne odgovoriti. Ko uporabnik pokliče na tako številko nazaj, se po zvonjenju sliši avtomatski odzivnik s pozivom, naj odtipka osebno geslo za vstop v nekakšno klepetalno ali drugo družabno omrežje, se predvaja reklamno sporočilo ali pa je v slušalki tišina. Klic se obračunava kot običajen klic po tarifi za mednarodni promet, uporabniki pa praviloma že po nekaj sekundah ugotovijo, da so klicali nekaj neobičajnega in prekinejo klic,« je povedal Simon Šketa iz Mobitela, ki je zagotovil, da je tehnično nemogoče, da naročnik tovrstnega klica ne bi mogel prekiniti in da ne gre za posebnost Slovenije, saj o tovrstnih primerih poročajo iz vse Evrope.
Tudi v Simobilu zagotavljamo, da uporabnik tudi tako zvezo lahko prekine, tako kot vsak drug klic. Poleg tega v Si.mobilu zagotavljajo vrsto varnostnih rešitev, ki preprečujejo, da bi uporabniki lahko v kratkem času dosegli visoke nepredvidljive stroške. Vsak klic v Si.mobilovem omrežju se tako samodejno prekine po 60 minutah, prav tako pa uporabnika ob morebitni nenavadno visoki porabi v zelo kratkem času na tak pojav tudi sami opozorijo... Kakorkoli že, če hočete, da vas Wangirl ne bi oropal, ne kličite nazaj tistega, čigavo številko ne poznate, še zlasti če se slednja začne s: ++390, ++391, ++392, ++393 ... Še najbolje je, če številko takoj zbrišete. »Svetujemo, da te klice ignorirate (po navadi zazvoni le enkrat) in ne kličete nazaj, saj se klic zaračuna po ceniku za klicanje v mednarodno omrežje. Če na klic ne odgovorite, se ne zaračuna. Zato svetujemo, da odgovarjate le na neodgovorjene mednarodne klice z vam znanih številk,« so zapisali na spletni strani Mobitela.
Žal pa Wangirl ni edina GSM goljufija, ki je trenutno aktualna. Tako namreč ni redkost, da se lastniku mobilca prikaže SMS, kjer ga nekdo obvešča, da ga mora nujno slišati, oz. se z njim nekaj pomeniti. Zato prosi, če mu lahko napolnimo njegov mobilni telefon: Prosim, če mi lahko napolniš mobi račun, ker se nujno morava slišati. Za polnjene lahko uporabiš moneto ali mobi kartico..., seveda brez podpisa in običajno neobjavljeno telefonsko številko...