POLICISTI JUGOVZHODNE EVROPE V MORAVSKIH TOPLICAH
Sodelovanje za učinkovitejše in uspešnejše zatiranje vseh oblik organizirane in čezmejne kriminalitete; udeležence sta pozdravila tudi minister Gorenak, in prvi slovenski policist Goršek....
Moravske Toplice – V Termah Vivat v Moravskih Toplicah se je včeraj (torek( začela dvodnevna aktualna konferenca za krepitev policijskega sodelovanja v Jugovzhodni Evropi, ki se je udeležujejo predstavniki policij enajstih držav. Na otvoritvi konference, ki jo gostijo generalni direktor policije Janko Goršek in visoki predstavnik romunske policije Claudiu Catalin Cucu ter DCAF, je udeležence srečanja, poleg Gorška, nagovoril tudi minister za notranje zadeve dr. Vinko Gorenak. Cilj dvodnevne konference predstavnikov policij jugovzhodne Evrope je okrepitev sodelovanje in doseganje čimbolj učinkovitega zatiranje vseh oblik organizirane in čezmejne kriminalitete. Ugotoviti pa tudi želijo, kateri dejavniki najbolj ogrožajo varnost, ter kako izboljšati konkretne aktivnosti.
Poleg predstavnikov slovenskega ministrstva za notranje zadeve in policije na čelu z ministrom Vinkom Gorenakom in generalnim direktorjem Policije Jankom Gorškom se konference udeležujejo predstavniki policij Albanije, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Bolgarije, Črne gore, Hrvaške, Madžarske, Makedonije, Moldavije, Romunije in Srbije. Minister Gorenak je uvodoma povedal, da lahko tovrstna srečanja bistveno prispevajo, da ukrepi zaživijo v praksi, uspehe pa lahko po njegovih besedah omogoči predvsem meddržavno poznavanje in zaupanje.
Po Gorenakovih besedah se kriminaliteta vedno začenja v lokalnem okolju, zato je delovanje policije prav tu zelo pomembno. Kot je dejal, je sam prav zato že ukrepal ter s ciljem "razbremenitve policistov in vrnitve na ulice, kjer zagotavljajo varnost državljanov", skuša krepiti dejavnost policije na tem "podhranjenem" področju.
Janko Goršek je poudaril, da so pravne podlage in orodja za sodelovanje med državami vzpostavljeni, zdaj pa je čas za njihov izkoristek, pri čemer skupne operacije, ki so jih izvedle navzoče države, potrjujejo, da so lahko pri zatiranju kriminalitete, ki postaja globalni izziv, uspešni. Anton Travner iz sekretariata konvencije o policijskem sodelovanju v jugovzhodni Evropi je predstavil policijsko sodelovanje, ki temelji na petih stebrih. Prvi so ustrezne pravne podlage. V regiji je to konvencija o policijskem sodelovanju, ki pa še ni zaživela, da bi prinesla operativne učinke. Drugi steber je znanje, pri čemer so pri čezmejnih aktivnostih še težave, tretji so finančna sredstva, ki jih je potrebno precej povečati, četrti so komunikacijski kanali, ki obstajajo, vendar se ne uporabljajo dovolj, peti steber pa je vzajemno zaupanje, brez katerega sodelovanje ne more biti uspešno.
Udeležence konference je pozdravil tudi predstavnik romunske policije in namestnik direktorata za zatiranje kriminalitete DCAF Claudiu Catalin Cucu, ki je prepričan, da bo srečanje odpravilo ključne probleme ter veliko prispevalo k sodelovanju policij v regiji. Policisti iz 12 držav bodo obiskali tudi Center za policijsko sodelovanje Dolga vas, kjer skupaj delujejo policisti iz Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije. Udeleženci srečanja bodo govorili predvsem o tem, kateri dejavniki najbolj ogrožajo varnost v posameznih državah in regiji, ter o tem, katere oblike sodelovanja med policijami so ključne in najbolj učinkovite. Na konferenci bodo predstavljene tudi aktivnosti, vezane na Proces Brdo, prednostne naloge za zatiranje kriminalitete v regiji, inovativne rešitve za zagotavljanje varnosti prebivalcev v času omejenih resursov.