V OSPREDJU KVALITETA IN PRIJAZNOST!
Načelnik Upravne enote (UE) Gornja Radgona Marjan Potisk je na posebni novinarski konferenci predstavil podatke o delu omenjene enote v letu 2009 in jih tudi primerjal s podatki preteklih let. Z zadovoljstvom je ugotovil, da so tudi v ...
Upravna enota Gornja Radgona uspešna tudi v letu 2009
Težave z denacionalizacijo v senci dobrega dela na drugih področjih
Načelnik Upravne enote (UE) Gornja Radgona Marjan Potisk je na posebni novinarski konferenci predstavil podatke o delu omenjene enote v letu 2009 in jih tudi primerjal s podatki preteklih let. Z zadovoljstvom je ugotovil, da so tudi v minulem letu vsi cilji, ki so si jih zadali v programu dela, izpolnjeni oz. na nekaterih področjih celo preseženi. Posebej so veseli, da jih državljani zelo cenijo in so po vseh analizah in ocenah še vedno med najuspešnejšimi slovenskimi upravnimi enotami. Potisk, ki je zatrdil, da na upravni enoti niso krivi, ker še niso rešili osem denacionalizacijskih zahtevkov. Posebej veseli so, da so ob zadovoljstvu strank, veliko naredili na ažuriranju registra kmetijskih gospodarstev (GERK) ter legalizaciji orožja. Po besedah načelnika Potiska so imeli lani v upravnem postopku 8703 zadeve, od tega so jih rešili 8605. Poleg tega so rešili še 31.356 drugih upravnih nalog. Lani se je v primerjavi z letom 2008 na upravni enoti Gornja Radgona za 16 odstotkov povečalo število izdanih osebnih izkaznic, za 54 odstotkov število izdanih vozniških dovoljenj, zmanjšalo pa se je število registracij motornih vozil in število izdanih potnih listin. Za 30 odstotkov se je povečalo število sklenjenih zakonskih zvez. Na področju denacionalizacije UE Gornja Radgona lani ni reševala nobene zadeve, saj so bile vse zadeve prekinjene zaradi predhodnega vprašanja državljanstva upravičenca. Od 1. aprila so spremenili tudi uradne ure na UE Gornja Radgona, saj se uradne ure sedaj začenjajo ob 7.30; ob ponedeljkih, torkih in četrtkih bodo do 15.00, ob sredah do 17.30 in ob petkih do 13.00. Uradne ure bodo tudi vsako prvo soboto v mesecu od 8. do 12.00 ure.
Ko gre za GERK je UE Gornja Radgona v letu 2009 povečala obseg dela za 37,27 %. „Nosilci kmetijskih gospodarstev so se glede na obvestili, ki smo ju poslali, v velikem številu odzvali in vpisali namestnike kmetijskih gospodarstev – cca 1.300 postopkov in prijavili letni pridelek grozdja in vina 1.069 prijav (v letu 2008 samo 280). Prav tako je bilo za 14,63 % izdanih več potrdil, da odobritev pravnega posla ni potrebna. Nekoliko, za 12,83% so se zmanjšale ponudbe o prodaji kmetijskih zemljišč, gospodarstev in gozdov in posledično tudi sklenjeni pravni posli pri prometu s kmetijskimi zemljišči, kmetijo ali gozdom. Od februarja 2010 pa poteka projekt ureditve GERK-ov (grafična enota rabe kmetijskih zemljišč) in za tiste, ki še niso vpisali, vpis namestnikov nosilcev kmetijske dejavnosti. Podatke o GERK-ih je potrebno urediti: če so nosilci ob pregledu GERK-ov po posodobitvi v januarju 2010 ugotovili, da novo stanje GERK-ov ne odraža dejanskega stanja v naravi, če so nosilci kupili ali najeli novo zemljišče ali če so prenehali uporabljati določeno zemljišče (prodaja, sprememba v nekmetijsko rabo), če imajo še vrisane mostičke na GERK, če so spremenili vrsto dejanske rabe ipd.“, pravi načelnik Marjan Potisk, ki dodajal, da so nosilci kmetijskih gospodarstev informacijo o neusklajenih podatkih o trajnih nasadih in drugih neusklajenih podatkih v RKG (register kmetijskih gospodarstev) prejeli na izpisu RKG ob posodobitvi GERK že konec januarja 2010.
Na območju občin Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, je skupno 1.500 kmetijskih gospodarstev, določeno 1.500 namestnikov, usklajevalnih sestankov zaradi posodobitve pa je potrebno izvesti 1.250, skupno torej 2.750. Vsi nosilci kmetijskih gospodarstev morajo imeti en dan pred oddajo zbirne vloge (15.5.2010) v registru kmetijskih gospodarstev urejene podatke o GERK, namestniku nosilca pri kmetijah ter trajnih nasadih zato so jih povabili, da se na UE Gornja Radgona čim prej naročijo, da ne bi tik pred rokom za oddajo zbirnih vlog prihajalo do nepotrebnega čakanja in si v registru kmetijskih gospodarstev uredijo podatke.
Potisk je spregovoril tudi o zadnji legalizaciji orožja na radgonskem območju, ki je potekala med 14.11.2009 in15.2.2010. Takrat so vlogo za pridobitev ustrezne orožne listine pod pogojem, da orožje ne izvira iz kaznivega dejanja, in da imetnik izpolnjuje vse druge pogoje (da je dopolnil 18 let, da ni zadržkov javnega reda, da je zanesljiv, da ima opravljen zdravniški pregled, in da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem). „Na UE Gornja Radgona je med 14.11.2009 in 15.2.2010 vlogo za legalizacijo 96 kosov orožja vložilo 38 oseb, od katerih: devet oseb doslej še ni imelo izdane orožne listine na podlagi Zakona o orožju, vložile pa so vlogo za legalizacijo skupaj 15 kosov orožja; v postopku legalizacije so 4 kosi orožja kategorije A, ki ga je MNZ RS uvrstilo na seznam orožja, ki ga je dovoljeno zbirati. UE Gornja Radgona je rešila 23 upravnih postopkov legalizacije orožja, v postopku reševanja je še 73 zadev“, je povedal načelnik enote Marjan Potisk, ki dodaja, da za nedovoljeno orožje na UE Gornja Radgona ni bila vložena nobena vloga za legalizacijo orožja.