PTUJČANI PRED LJUBLJANO IN ŠENTJERNEJEM
Minulo soboto je na različnih lokacijah v prekmurski prestolnici Murski Soboti potekalo 16. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenije. Na tekmovanja, ki ga je organizirala Uprava ...
Prekmurje je gostilo državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči RKS in CZ; Na sedmih delovnih točkah so največ pokazali člani Mestne občine Ptuj
Murska Sobota – Minulo soboto je na različnih lokacijah v prekmurski prestolnici Murski Soboti potekalo 16. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenije. Na tekmovanja, ki ga je organizirala Uprava RS za zaščito in reševanje, je sodelovalo trinajst regijskih ekip, ki so pokazale največ znanja in spretnosti med 119 ekipami na regijskih tekmovanjih po vsej državi. Kot gostja je sodelovala tudi ekipa RK iz sosednje madžarske Železne županije, iz mesta Sarvar. Ekipe so na sedmih deloviščih na različnih lokacijah demonstrirale reševanje ljudi in premoženja ob množičnih nesrečah. Obiskovalcem, med katerimi je bilo največ šolarjev, so dejavnost in opremo predstavili gasilci, gorski reševalci, jamarji, potapljači, kinologi, taborniki, skavti enote RK ter enote in službe CZ.
Na tekmovanju, ki si ga je ogledala tudi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, in kjer je v uradnem delu tekmovanja nastopilo 13 slovenskih ekip iz Sevnice, Šentjurja, Izole, Kranja, Ljubljane, Oplotnice, Murske Sobote, Idrije, Šentjerneja, Cerknice, Ptuja, Slovenja Gradca in Zagorja ob Savi, je najboljša bila ekipa Mestne občine Ptuj. Ekipa iz najstarejšega slovenskega mesta, ki bo prihodnje leto Slovenijo zastopala na evropskem festivalu prve pomoči, ki bo najverjetneje v Španiji, je slavila pred ekipama Območnega združenja RK Ljubljana II, ter občino Šentjernej. Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je v Murski Soboti uvodoma sprejela ekipo prve pomoči Nuklerane elektrarne Krško, ki je bila najboljša na lanskem državnem preverjanju in se udeležila evropskega festivala prve pomoči v Beogradu, kjer je zasedla drugo mesto. Ministrica si je v nadaljevanju ogledala posamezne delovne točke preverjanja.
Kot rečeno, svoje znanje in usposobljenost so ekipe prikazale na sedmih delovnih točkah: v Trubarjevem drevoredu so ukrepali ob nesreči pri kmetijskih delih, v Mikku (soboški grad) poškodovanim med zabavo, v parku poškodovanim med neurjem. Pri prvi osnovni šoli je bila predpostavka delovnega mesta, da so se pri pristanku z balonom poškodovali učenci in učitelj, v BTC-ju so prikazali temeljne postopke oživljanja, pri bližnjem trgovskem centru ukrepali ob prometni nesreči, zadnja delovna točka – nezgoda pri gospodinjskih opravilih pa je bila pri varstveno delovnem centru Sonček na Lendavski ulici v Murski Soboti. Ob vseh omenjenih delovnih točkah potekale še predstavitve drugih služb za zaščito in reševanje. Povsod so delo ekip, poleg sodnikov, spremljali tudi občani, predvsem otroci, kateri so bili navdušeni. In prav to je, po mnenju ministrice Jelušičeve najbolj pomembno, saj bodo prav otroci nadaljevali bogato tradicijo zaščite in reševanja na Slovenskem.