PRVI STANOVALCI V PONEDELJEK, 11. FEBRUARJA?

Te dni bo zaživel dom starejših občanov Gornja Radgona...
Začetna uradna cena oskrbnega dne pod 17 evrov; Radgončani navdušeni z novim domom starejših občanov, kjer so pripravili dan odprtih vrat.
Z majhno zamudo, ki jo je menda povzročila vreme, božično novoletni prazniki in predvsem izvajalci notranjega opremljanja objekta ter „ovire administrativno-tehnične narave“, bo v teh dneh vrata odprl dom starejših občanov v Gornji Radgoni. Najverjetneje bodo prvi stanovalci v novem in roko na srce lepem domu v neposredni bližini reke Mure, ŠRC Trate, sejmišča in vrtca, našli svoje bivališče, že ta ponedeljek, 11. februarja. To in še marsikaj zanimivega povezanega z domom je na posebnem „dnevu odprtih vrat“ izvedelo več sto obiskovalcev, ne le starejših temveč tudi drugih občanov, tako iz Gornje Radgone, kot tudi od drugod. Ker je naval zainteresiranih, ki bi radi že pred naselitvijo videli kaj vse se ponuja v novi veliki pridobitvi na radgonskem območju, se je direktor družbe z omejeno odgovornostjo Dom starejših občanov DOM d.o.o. Gornja Radgona mag. Marjan Žula, odločil dan odprtih vrat podaljšati tudi danes (sreda). Zanimivo je, da so obiskovalci bili v veliki večini navdušeni z videnim, in očitno je, da objekt ne bo poln samo oskrbovancev, ki bodo gotovo hitro zasedli vse kapacitete, temveč tudi drugih občanov, kajti omenjeni dom bo nudil tudi nekatere druge usluge za vse občane.
Ob včerajšnjem dnevu odprtih vrat smo izvedeli, da je dokončno znano, kako bo začetna dnevna oskrbna cena v novem domu znašala slabih 17 evrov/dan, kar je očitno pomirilo nekatere, ki so se prestrašili, da bodo cene nedostopne za veliko večino upokojencev. Vsekakor so se tudi zainteresirani starejši občani zavedali, da cena zaradi vračanja kreditov (slednjih je za 5,5 milijona evrov) ne more biti najnižja, a kljub temu, da gre za novi in sodoben objekt so te očitno med najnižjimi v regiji, celo so primerljive s starejši domovi, ki so bili grajeni s pomočjo državnega denarja. V samem radgonskem domu je sicer 150 postelj. Za sto so že pridobili koncesijo, na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa so že vložili prošnjo za koncesijo za preostalih 50 postelj, a odločitev še ni znana, čeprav je težko verjeti, da prošnji, ob vseh potrebah po institucionalnem varstvu, ne bo ugodeno. Tretjina postelj v domu bo namenjena oskrbovancem z demenco (kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje op.p.). Dom v Radgoni stoji v predelu Trate, s središčem kraja bo povezan preko parka. Notranjost objekta, enako kot zunanjost in okolica, je na nivoju.
Družbo DOM d.o.o. sta leta 2006 ustanovili občina Gornja Radgona, ki ima v njej 51-odstotni delež, in družba Stavbar Gradnje iz Maribora, z 49-odstotnim deležem. Direktor Žula poudarja, da DOM ni javno podjetje ali javni zavod, temveč kapitalska gospodarska družba, katere osnovna dejavnost je institucionalno varstvo starejših oseb. Poleg standardnih storitev (osnovna in socialna oskrba ter zdravstveno varstvo) bodo ponujali še nadstandardne in dodatne storitve, kot sta oskrba varovanih stanovanj in storitve za zunanje uporabnike. „Naša vizija je, da bi bil dom čim bolj odprt tudi navzven. Osnovna dejavnost nam je institucionalno varstvo starejših oseb. Storitve, ki jih bomo ponujali, so standardne (osnova oskrba, socialna oskrba, zdravstveno varstvo), nadstandardne (tiste, ki presegajo minimalne pogoje) in dodatne (oskrba varovanih stanovanj, nega, prehrana, pranje, likanje... tudi za zunanje uporabnike)“, trdi Žula, ki dodaja: „Glede na to, da smo dom starejših občanov v Gornji Radgoni gradili izključno iz lastnih sredstev obeh družbenikov, za kar smo morali najeti kredit, je razumljivo, da cena oskrbnega dne ne more biti nižja kot v tistih domovih, ki so bili v preteklosti grajeni s pomočjo državnih sredstev. Vendar mislim, da bomo kljub temu obdržali sprejemljivo in primerljivo ceno“.
Aktivnosti za sprejem prvih oskrbovancev v dom, čigava celotna naložba je bila vredna osem milijonov evrov, že nekaj časa potekajo zelo pospešeno. Doslej so dobili nad sto vlog, ki prihajajo od vsepovsod, vendar bodo imeli prednost pri sprejemu občani z območja radgonske upravne enote. Pozneje bodo lahko sprejeti tudi interesenti, ki so se prijavili celo iz Jesenice, Bleda, Kopra, Ljubljane, Maribora... Zanimivo je tudi, da se je na razpis za 65 delovnih mest v domu prijavilo kar okrog 750 kandidatov, izbor pa je opravila kadrovska služba Stavbarja. Od izbranih je 15 delavcev že zaposlenih, preostale pa so (bodo) v delovno razmerje vključevali v teh dneh v skladu s potrebami. Ob dnevu odprtih vrat je Žula dodal, da je zgradba in okolica doma zelo lepo zasnovana ter notranje urejena v skladu s celostno podobo. „Upam in želim, da se bodo stanovalci in zaposleni dobro počutili v Domu starejših občanov Gornja Radgona ter da bo postal tudi dom, v katerega bodo radi prihajali tudi vsi drugi ljudje“, je še dejal mag. Žula.