GORNJA RADGONA PRESTOLNICA EVROPSKEGA KMETIJSTVA
Začel se je jubilejni 50. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra 2012; Kmatijstvo je naša temeljna kultura...
Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni se je danes (sobota, 25.8.) začel jubilejni 50. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra 2012. Že dopoldan ga je odprl predsednik republike Danilo Türk, do 30. avgusta pa se bo na 68.300 kvadratnih metrih razstavnih površin predstavljalo 1720 razstavljavcev iz 32 držav. Po napovedih organizatorjev bo sejem s sloganom Tradicionalno svež odražal tako tradicijo zadnjih petih desetletij kot svežino, s katero ohranjajo stik z vedno novimi vsebinami in projekti, med katere že drugič spada tudi mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja in logistike Inpak. Na Agri se bo med drugim zvrstilo čez 60 strokovnih predstavitev in okroglih miz, prestavili pa bodo tudi rezultate strokovnih ocenjevanj, na katerih so ocenili 1142 izdelkov 336 izdelovalcev iz devetih držav, ki so jim podelili več kot 900 medalj kakovosti.
Posebna pozornost na letošnji Agri bo poleg dosežkom v kmetijstvu in prehranski industriji namenjena 50. obletnici skupne kmetijske politike EU in 140. obletnici zadružništva. Sejemsko dogajanje bodo zaznamovale tudi predstavitve vladnih ustanov in stanovskih kmetijsko-živilskih organizacij, predstavitve tujih dežel, strokovne razstave živali, revije lipicancev, goveda in drobnice, pozornost pa bodo posvetili tudi ekološki pridelavi in reji, vzorčnim nasadom rastlin ter tekmovalnemu programu. Prireditelji bodo veliko pozornosti namenili tudi projektom, kot so Kupujem slovensko, Hrana iz naše bližine, Doživimo podeželje s predstavitvijo krajinskih in naravnih parkov, turističnih kmetij in lokalne prehranske ponudbe ter ekološkim in regionalnim pridelkom in živilom...
Predsednik države, dr. Danilo Türk je ob odprtju sejma Agra dejal, da je kmetijstvo veliko več kot gospodarska dejavnost. Je naša temeljna kultura, je agrikultura, je naš odnos do zemlje, do vsega tistega, kar na najbolj temeljni način opredeljuje naše bivanje in našo prihodnost. Zato moramo po predsednikovih besedah razvoj kmetijstva usmerjati s posebno skrbnostjo in veliko pozornostjo. Po njegovem smo lahko zadovoljni, da imamo v Sloveniji povezovalnost na področju kmetijstva že kar dobro opredeljeno. „Imamo srednjeročno strategijo za razvoj kmetijstva in agroživilstva in ta strategija nam je že povedala, kakšne so glavne strateške naloge za naprej“, je med drugim dejal slavnostni govornik ter ob tem posebej omenil povečanje samooskrbe in razvoj podeželja. Oboje po njegovem zahteva veliko konkretizacij in predvsem trdega, vztrajnega dela. Pri povečanju samooskrbe s hrano smo v Sloveniji nazadovali, zato moramo veliko storiti, saj čedalje bolje razumemo, kako zahtevne so naloge, ki tvorijo ta skupni evropski cilj, je dejal predsednik države, ki je ocenil, da gre za zahtevne naloge, saj smo del EU, njenih tržnih mehanizmov in konkurence. In v teh okoliščinah doseganje tega cilja ne bo lahko, vendar imamo prve izkušnje s prehranskimi verigami, storiti je treba vse, da bo žitna veriga obstala in da se bo razvijala, da bomo imeli zelenjavno prehrambeno verigo dobro vzpostavljeno in tako, ki bo podprta z vsemi instrumenti, vključno z izkoriščanjem naših naravnih virov.
Odprtja sejma se je med množico gostov iz Slovenije in tujine, udeležil tudi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, ki je ob orisu skupne evropske kmetijske politike opozoril, da se mora ta učinkovito odzvati na probleme. Ti so povezani s finančno in gospodarsko krizo, vedno večjim nihanjem cen kmetijskih pridelkov, podnebnimi spremembami in izgubo biotske raznovrstnosti. Hkrati pa morajo biti ukrepi naravnani tako, da v največji možno meri varujejo naravne vire, zlasti pitno vodo, kmetijsko zemljo in tla. Za Slovenijo so po ministrovih besedah reformni predlogi EU o podpori ranljivim območjem, boljši organiziranosti kmetov, podpori lokalnemu kmetijstvu, kratkim preskrbnim verigam in zaščiti izdelkov višje kakovosti prava smer. Direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec pa je ob jubilejnem sejmu med drugim dejal, da se vse dobro v družbi začenja s kmetijstvom, ter opozoril, da so že v antični Grčiji menili, da nihče, ki ne razume problema pšenice, ne more postati državnik. To po njegovem velja tudi danes. Ob zvokih kitare Vlada Kreslina je prisotne pozdravil tudi župan Gornje Radgone Anton Kampuš.
Po ogledu sejma sta predsednik Türk in minister Bogovič pohvalila organizatorje. Tako je Türk dejal, da je Agra razlog za ponos v Sloveniji ter da simbolizira razvoj kmetijstva in njegovo bogato tradicijo. „Prav je, da se zavedamo, da je kmetijstvo ne samo gospodarska dejavnost, pač pa tudi področje, kjer se izkazuje naš odnos do okolja, do našega bivanja in ob obletnici je prav, da se tega zavedamo“, je dejal Türk.